Wino

Plama z wina może nas zaskoczyć zazwyczaj podczas oficjalnych obiadów. Takie plamy z wina należy jak najszybciej wywabić. Odzież trzeba spryskać lub zwilżyć wodą sodową. Tkaninę, np. obrus, po jak najdokładniejszym osuszeniu porządnie posypać solą. Następnie stosować się do przepisu usuwania plam po herbacie (patrz Herbata).

Cenną odzież najlepiej zanieść do pralni chemicznej.

Jak usunąć plamy z wina rozlanego na tapicerkę? Takie plamy należy jak najdokładniej zebrać. Przykładać szmatkę z ciepłą wodą; na przemian zwilżać szmatką i osuszać. Pokryć plamę suchą serwetką i posypać talkiem. Przykryć drugą serwetką i przygnieść czymś ciężkim. Serwetki i talk wchłoną wilgoć z plamy. Ostrożnie zdjąć. Odkurzyć.

Aby usunąć plamy z czerwonego wina, rozlanego na dywan, należy taką plamę rozpuścić za pomocą białego wina, a następnie czyści zimną wodą i posypuje solą. Należy odczekać 15 minut, po czym odkurzaczem usunąć sól.

Inna metoda usuwania wina z dywanu polega na natychmiastowym jego zebraniu i spryskaniu plamy wodą sodową. Osuszać na bieżąco. Sporządzić gęstą pastę z boraksu oraz ciepłej wody i wetrzeć ją głęboko w runo dywanu za pomocą szczoteczki do zębów lub do rąk. Pozostawić na noc, po czym odkurzyć. Jeśli trzeba, powtórzyć nawet kilka razy.

Tagi: