Mocz

Świeże plamy z moczu są stosunkowo łatwe do usunięcia. Najpierw plamę należy dobrze spłukać, namoczyć w roztworze proszku enzymatycznego lub detergentu w płynie, a następnie wyprać jak zwykle. Można też natychmiast zwilżyć szmatką zamoczoną w wodzie z solą; później dobrze spłukać i wyprać jak zwykle. Jeśli kolor tkaniny uległ zmianie, plamę trzeba zwilżyć amoniakiem, a następnie znowu spłukać (nie używać amoniaku do wełny i jedwabiu). Żółte plamy na białych materiałach, takich jak prześcieradła bawełniane można wywabić w wybielaczu. Nie stosować wybielacza do tkanin o specjalnej apreturze, dzięki której np. wyrobów nie trzeba prasować, gdyż spowoduje wystąpienie żółtobrązowych plam.

Zaplamione moczem tkaniny moczy się przez 30 minut w wodzie (najlepsza jest gorąca, jeśli tkanina ją zniesie). Dodać detergent, uprać, po czym wypłukać. W razie potrzeby można zastosować wybielacz odpowiedni do rodzaju tkaniny. Jeśli kolor tkaniny uległ zmianie, zwilżyć amoniakiem, uporczywą plamę natomiast octem spirytusowym. Ponownie wypłukać.

Dobrym środkiem czyszczącym jest mieszanina octu spirytusowego i sody oczyszczonej. Szmatką nałożyć na dywan lub tkaninę.

Mocz rozlany na dywanie należy jak najszybciej osuszyć, żeby runo pochłonęło go jak najmniej. Następnie przygotować roztwór zawierający 2 łyżeczki (10 ml) proszku do prania, 1/2 szklanki (125 ml) ciepłej wody i 2 łyżki (30 ml) octu spirytusowego. Za pomocą szczoteczki do zębów wetrzeć roztwór w dywan. Pozostawić na 20 minut, a następnie zmyć czystą, wilgotną szmatką (nie trzeć).
Plamy z moczu z czasem ciemnieją, mogą też odbarwić cieńmy dywan. W takim przypadku można spróbować przywrócić kolor, zwilżając jaśniejsze miejsce roztworem amoniaku – 1 łyżeczka (5 ml) na szklankę (250 ml) zimnej wody. Dobrze jest najpierw sprawdzić działanie amoniaku na niewidocznym miejscu. Amoniak należy zmyć kilkoma czystymi, wilgotnymi szmatkami (nie trzeć).

Jak usunąć zapach moczu

Mocz zwierząt domowych i niektórych dzieci zostawia uporczywy zapach, utrzymujący się szczególnie podczas wilgotnej pogody lub w niewietrzonym pokoju. Usuwanie zapachu moczu jest ciężkim wyzwaniem, jednakże można można użyć preparatów dostępnych w handlu. Większość ma formę sprayu. Jeśli zapach nie znika, należy odwrócić dywan i wymyć oraz spryskać dezodorantem jego tył i leżący pod dywanem podkład.

Tagi: