Kawa

Plamy z kawy należy jak najszybciej osuszyć i zmyć możliwie jak najwięcej za pomocą szmatki zmoczonej w zimnej wodzie. Wetrzeć w plamę detergent i zaprać to miejsce, po czym tkaninę wyprać w zwykły sposób.
Jeśli plama nie schodzi, a tkanina wytrzyma wrzącą wodę, należy rozpostrzeć zabrudzone miejsce nad miską w zlewie, pokryć boraksem i zalać wrzątkiem, a następnie zostawić zaplamiony fragment tkaniny w wodzie z boraksem na 30 minut.

Jeśli tkanina nie jest odporna na wrzątek, należy wetrzeć w plamę gęstą pastę z boraksu i gorącej wody. Pozostawić na pół godziny, a następnie zeszczotkować pastę. Powtórzyć tyle razy, ile trzeba, żeby pozbyć się plamy.

Pozostałości plamy na białych lub jasnych tkaninach można potraktować rozcieńczoną wodą utlenioną. Plamę zwilżyć roztworem wody utlenionej pół na pół z wodą i na 2 godziny lub dłużej wystawić na działanie słońca, pilnując, żeby nie wyschła. Wypłukać, żeby usunąć resztki wody utlenionej.

Usuwanie plam z kawy na porcelanie rozpoczynamy od zwilżenia filiżanki octem spirytusowym. Po przetarciu szmatką zanurzoną w sodzie oczyszczonej lub soli, plama zniknie.

Tabletki do czyszczenia protez dentystycznych także usuwają plamy kawy lub herbaty. Napełnić filiżankę ciepłą wodą i wrzucić tabletkę. Zostawić na kilka godzin. Wszystkie plamy zejdą, jeśli się je lekko zeskrobie. Po zabiegu filiżanki umyć i dokładnie opłukać.

Aby usunąć plamy z kawy z dywanu, należy osuszyć płyn najszybciej, jak to możliwe. Następnie zwilżyć plamę mieszanką składającą się z 1 łyżeczki (5 ml) łagodnego detergentu, 1 łyżeczki (5 ml) octu spirytusowego i litra ciepłej wody i zostawić do wyschnięcia. Potem użyć płynu do czyszczenia chemicznego. Zostawić do wyschnięcia i dokładnie usunąć odkurzaczem.

Tagi: