Długopis

Rozlany długopis jest dużym zagrożeniem dla naszej odzieży, plamy, które pozostawia są bowiem niezwykle trudne do usunięcia. Poniższy poradnik może jednak pomóc usunąć każdą plamę, którą pozostawił długopis.

W pierwszej kolejności, jeśli nie mamy pod ręką innych środków na usuwanie plam z długopisu może nam pomóc zmywacz do paznokci (a konkretnie zawarty w nim aceton), bądź alkohol. Płyn do prania chemicznego również bywa użyteczny, choć często brakuje go w statystycznych domach.

Najpewniejszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie rozpuszczalnika. Producenci wkładów atramentowych do długopisów niejednokrotnie zalecają takie właśnie rozwiązanie. Jeśli mamy więc możliwość, zapoznajmy się z ewentualnymi zaleceniami – znacznie ułatwi nam to pracę.

Jak usunąć plamy z długopisu z dywanu? Jeśli jakimś cudem zaplamimy dywan, nie panikujmy. W takich wypadkach warto mieć pod ręką płyn do czyszczenia chemicznego, który wetrzemy w zaplamione miejsce. Następnie należy pozwolić wyschnąć czyszczonej powierzchni, po czym dopełnić dzieła odkurzaczem. Jeśli zabieg się nie powiódł, wystarczy go powtórzyć tyle razy, ile będzie to konieczne.

W ostateczności na plamy z długopisu możemy użyć lakieru do włosów. Trzeba jednak wcześniej przeprowadzić test w niewidocznym miejscu wyrobu. Podłóżmy potem suchą szmatkę pod tkaninę, a następnie spryskajmy czyszczone miejsce. Pomaga to w wielu przypadkach.
Kiedy plama z długopisu oszpeci wyrób wykonany ze skóry, pomocna będzie wazelina, która wtarta w poplamione miejsce i pozostawiona na kilka dni, a następnie starta, potrafi czynić cuda. Po starciu wazeliny wystarczy wypolerować dane miejsce.

Ten artykuł uzupełniają informacje z artykułu nt. usuwania plam z atramentu i tuszu

Tagi: ,