Atrament i tusz

Plamy z tuszu czy plamy z atramentu są dużym kłopotem dla wszystkich, którzy mają z nimi do czynienia. Powód jest prosty – niezwykle ciężko jest wywabić takie plamy. Istnieje jednak kilka praktycznych sposobów na pozbycie się ich – przedstawimy je poniżej.

Najlepszym wyjściem będzie zwilżenie plamy płynem do czyszczenia chemicznego lub – jeśli nie mamy takiego pod ręką – alkoholem. Jeśli tkaniny nie są wykonane z włókien octanowych, dobrym pomysłem będzie zastosowanie acetonu.

Lakier do włosów również pomaga pokonać plamy z atramentu. Należy jednak wcześniej przeprowadzić test na niewidocznym miejscu wyrobu. Wystarczy następnie podłożyć suchą szmatkę pod tkaninę, a następnie spryskać plamę lakierem. Pomaga to w wielu przypadkach.
Gdy plama z tuszu dostanie się na wyrób skórzany, wystarczy, że w plamę wetrzemy wazelinę. Po kilku dniach wytrzyjmy wazelinę i wypolerujmy to miejsce.

Niekiedy producenci atramentu zalecają stosowanie rozpuszczalników do wywabiania plam. Możemy więc zapoznać się z konkretnymi zaleceniami i, zastosować się do nich. Użycie rozpuszczalnika, który jest zalecany przez producenta z pewnością okaże się najpewniejszym rozwiązaniem.

Usuwanie plam z atramentu z dywanu możemy wykonać przy pomocy płynu do czyszczenia chemicznego, i – co ważne – należy to zrobić jak najszybciej. Po zabiegu pozostawmy to miejsce do wyschnięcia. Jeśli nie przyniosło to rezultatu, powtórzmy czynność, jeśli zaś plama z atramentu zniknęła, potraktujmy to miejsce odkurzaczem.

Zeschnięte plamy z tuszu należy najpierw przetrzeć gliceryną. To nieco zmiękcza tusz, dzięki czemu łatwiej go wywabić. Pozostawić na pół godziny, a następnie zastosować jeden lub więcej sposobów podanych niżej, po każdym z nich wycierając winyl do czysta.

  • Olejek eukaliptusowy – wcierać go białą szmatką. Kiedy szmatka się zabarwi, to znak, że tusz schodzi.
  • Aceton – stanowi zwykle składnik zmywacza do paznokci, do kupienia w drogeriach.
  • Woda utleniona – sporządzić roztwór z 1 kropli amoniaku na łyżeczkę (5 ml) 3% nadtlenku wodoru (perhydrolu).
  • Gotowy płyn do usuwania plam

Najpierw trzeba wykonać próbę w niewidocznym miejscu. Jeśli plama z atramentu schodzi, to szmatka z acetonem lub zmywaczem do paznokci zabarwi się. Należy przy tym sprawdzić, czy winyl nie uległ zmatowieniu pod działaniem rozpuszczalnika; jeśli tak, trzeba wypróbować olejek eukaliptusowy lub inny rozpuszczalnik.

Tagi: ,